środa, 2 lipca 2014

Sobótka 2014

W pierwszą wakacyjną sobotę w Strachówce odbyła się Sobótka – znana w całej Polsce jako Noc Świętojańska, Wianki, a na naszym Mazowszu Kupalnocką. Już po raz piąty Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki zaprosiło na początku lata mieszkańców do wspólnej zabawy podtrzymującej dawny zwyczaj wicia i rzucania wianków na wodę. Nowoczesność zmodyfikowała nieco ten prasłowiański zwyczaj nocy świętojańskiej, ale nie zmieniła się atmosfera radosnej zabawy u progu lata.
           
Sobótka w Strachówce organizowana od 2009 r. przez nasze Stowarzyszenie ma coraz trudniejsze warunki organizowania, ale przynosi niezmiennie wiele satysfakcji.
Pogoda też splatała figla: jeszcze rano nic nie zapowiadało gwałtownej zmiany pogody, ale czerwiec i tym razem udowodnił, że z godziny na godzinę potrafi przynieść niespodziankę.  Mimo to, ani deszcz, ani burza nie zniechęciły mieszkańców, by stawić się na zabawie Sobótkowej. Wybór miejsca w pobliżu świetlicy wiejskiej, wybrany z wielu powodów, był najlepszym dowodem na słuszność decyzji Stowarzyszenia, by było to miejsce przeprowadzenia imprezy. A tegoroczna pogoda pomogła udowodnić te argumenty.
W programie Sobótki najważniejszym momentem był występ dziecięcego Zespołu Na Ludową Nutę. Przygotowany przez Krystynę Ołdak występ był przeżyciem dla dzieci, ich rodziców, organizatorów i gości. Dzieci, które włączyły się w przygotowania przedstawienia „Kwiat paproci”  pokazały, że już znane są im tradycyjne ludowe piosenki i baśń na podstawie której powstała inscenizacja. Wszyscy mali artyści wkładając w występ swoją pracę, czas i energię włożyli również swoje serca. Dzieci były rewelacyjne.
Równie ważną częścią Wieczoru Sobótkowego były warsztaty wicia wianków prowadzone przez Panią Teresę Kamińską oraz wybór najpiękniejszego wianka. Wianki, jak każe tradycja, były uwite z polnych i ogrodowych kwiatów, przeplatane ziołami. Najpiękniejsze wianki oceniało jury, które najwyżej oceniło kunszt uwitych wianków Natalki i Zosi. Wybieraliśmy też „Wianek Publiczności”. Tytuł ten przypadł Żanecie. Musimy przyznać, że z roku na rok wianki są coraz więcej piękniejsze i jest ich coraz więcej; startują nawet chłopcy i bardzo małe dzieci. 
Odbyło się również utrwalanie spotkania w pracach plastycznych „Na Sobótce 2014 w Strachówce”. Dzieci długo i z zaangażowaniem projektowały, rysowały, malowały.  Komisja konkursowa złożona z Pani Jadwigi Dzięcioł, Pana Krzysztofa Gawora, Pani Anny Kanclerz i Pani Iwony Grodkowskiej dokonała wyboru prac spełniających kryteria: zgodności z tematem, estetyki i pomysłu. Najlepiej oceniono prace Ali i Weroniki, drugie miejsce zajęła praca Żanety i praca nr 18, trzecie miejsce przyznano Ewelinie z klasy 2 oraz Ewelinie z klasy 4 (nagroda do odebrania). W trakcie zabaw konkursowych odbył się jeszcze jeden konkurs: Konkurs Piosenki Ludowej. Jury stanowiła publiczność oceniając brawami występy dziewczynek. Podbiły one serca publiczności wykonaniem piosenek „W moim ogródeczku” (Natalia i Oliwia), „Czerwone jagody” (Klaudia, Ewelina), „Czerwone jabłuszko” (Karolina, Żaneta) , „Tańcuj, tańcuj”(Monika, Klaudia, Oliwia, Ola) oraz „Wiła wianki” (Ala). Wszystkie małe zdolne i śmiałe artystki bardzo nam się podobały, a najdonośniej wybrzmiały brawa dla Ali. Tego wieczora  został jeszcze ogłoszony konkurs na Mistrza Wiedzy o mazowieckich zwyczajach sobótkowych. Zadaniem dzieci i młodzieży było odszukanie odpowiedzi na osiem pytań dotyczących tradycji Sobótki, tekstów piosenek ludowych, baśni o kwiecie paproci. Komisja złożona z członków stowarzyszenia dokonała sprawdzenia kart odpowiedzi i wyłoniła dwóch Mistrzów Wiedzy Mazowieckich Zwyczajów Sobótkowych”. Zostały nimi: Monika i Natalia.
Wszystkim zwycięzcom w konkursach serdecznie gratulujemy i składamy gorące słowa podziwu za zaangażowanie i wkład pracy.
Nadszedł  też długo wyczekiwany czas na stały punkt imprezy, jakim jest wspólnie prowadzony barwny korowód do rzeki Pniewniczanki, by wrzucić do niej wianki z dobrą wróżbą na przyszły rok. Wianki rzucone na wodę  popłynęły, z leniwym jak zwykle,  nurtem rzeki, a chłopcy znów nie kwapili się do ich wyławiania.
Powrót od rzeki zakończył się  taneczną zabawą, którą przygotował Mateusz, Tomek i Kuba. W jej trakcie Zarząd Stowarzyszenia wręczył nagrody za wszystkie odbywające się tego dnia konkursy. Całość prowadzenia programu Sobótkowego spoczywała w rękach Pani Wandy Suchenek. Przepyszne ciasto to dzieło naszych członkiń, a ulubione malowanie buziek w motylki, kwiatuszki i kotki to sukces Sylwii, Eweliny i Beaty. Przy grillu jak zawsze niezawodny był Sylwek. Rozstawianiem stołu zajmował się Andrzej i Adam. Pani Ola pomagała przygotować dekoracje. Wiele osób szukało ziół na warsztaty wicia wianków. Nie wiemy, czy wszystkich zdołaliśmy wymienić. Jeśli nie- przepraszamy. Dziękujemy każdemu z osobna i wszystkim razem za pracę i dziękujemy anonimowym „dostawcom’ kwiatów, ziół oraz radnym za darowizny.
 Przez dwa lata imprezę współfinansowała Gmina Strachówka, w tym roku Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki musiało podjąć się organizacji Sobótki w oparciu o własne środki. Tym samym, dzięki życzliwości ludzi dobrej woli, wkładowi  pracy własnej Stowarzyszenie wykonało solidną pracę dla lokalnej społeczności bez wsparcia środków publicznych. 
Dziękujemy członkom stowarzyszenia i osobom zaprzyjaźnionym z nami za wszelką pomoc, zespołowi dziewczynek i ich rodzicom za trud włożony w przygotowanie prezentacji, wszystkim zgromadzonym na wspólnej zabawie gościom za pogodną atmosferę zabawy. 

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki

            


























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.