środa, 6 stycznia 2016

IV Mazowiecki Przegląd Kolęd i Pastorałek

Przegląd Kolęd i Pastorałek rozpoczął się Mszą Św. w intencji P. Adama Zientary (zmarłego organisty naszej parafii) oraz w intencji członków Kół Gospodyń Wiejskich i wiejskich stowarzyszeń. Część artystyczna, na zaproszenie Księdza Proboszcza, odbyła się w kościele pw. WNMP w Strachówce. I to był bardzo dobry pomysł, bez względu na pogodę. Każdy, kto chciał mógł wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek, bo dotychczas ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w świetlicy, nie mogło być zrealizowane. Ksiądz Proboszcz przed otwarciem Przeglądu w homilii o Bożym Miłosierdziu zwrócił się do uczestników tymi słowami: (…) Kiedy będziecie wykonywali kolędy, kiedy będziemy słuchali tych kolęd, spróbujmy usłyszeć słowo pociechy, które w kolędach rozbrzmiewa i podnosi nas na duchu. Z tym słowem wróćmy jutro, dzieci do szkoły, a my do pracy i do swoich codziennych zajęć. Niech to słowo wypowiedziane w kolędzie podnosi nas i prowadzi, i doprowadzi do Jezusa. Tak, jak Gwiazda Betlejemska doprowadziła pasterzy i Mędrców do Niego”.
Otwarcia IV Przeglądu Kolęd i Pastorałek dokonała p. Krystyna Ołdak - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki, a poprowadziła p. Wanda Suchenek. Wystąpiło 14 zespołów KGW oraz jeden Klub Seniora. Były to, jak dotychczas, zespoły z powiatu wołomińskiego, wyszkowskiego, ale po raz pierwszy gościliśmy też zespół reprezentujący powiat ostrowski, z Przedświtu.
W IV Mazowieckim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek uczestniczyły zespoły z gmin: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne, Strachówka, Tłuszcz, Wąsewo, Zabrodzie: z gminy Wąsewo, powiat ostrowski: „Świtanki” z Przedświtu (po raz pierwszy); z Gminy Dąbrówka powiat wołomiński: KGW "Dąbrowianki" z Dąbrówki, KGW Chajęty, KGW „Chruścielanki” Chruściele; z gminy Jadów powiat wołomiński: Stowarzyszenie Miłośników Sulejowa „Sulejowianki” z Sulejowa; z gminy Klembów powiat wołomiński: KGW „Roszczepianki” Roszczep; z gminy Poświętne powiat wołomiński: KGW Laskowizna, KGW Wola Ręczajska; z gminy Tłuszcz powiat wołomiński: KGW „Kalinki” Miąse, Klub Seniora Tłuszcz „Uśmiech Jesieni”; z gminy Zabrodzie powiat wyszkowski: KGW „Sława” Zabrodzie i KGW "Norwidzianki", Głuchy. oraz z gminy Strachówka: KGW Jadwisin, „Równianki” z KGW Równe, oraz KGW ze Strachówki.
Kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołów słuchaliśmy w obecności m.in. zaproszonych przedstawicieli władz samorządowych: Pani Minister Bożeny Żelazowskiej - radnej sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pana Kazimierza Rakowskiego-Starosty Powiatu Wołomińskiego,Pana Dariusza Kokoszki- Wójta Gminy Jadów, Pani Małgorzaty Włoczkowskiej - kierownika artystycznego Zespołu Tańca Ludowego Zespołu AWF „Warszawa",Pani Magdaleny Suchenek - radnej Powiatu Wołomińskiego, Pana Janusza Tomasza Czarnogórskiego- radnego Powiatu Wołomińskiego, Państwa Radnych Gminy Strachówka, Pana Krzysztofa Jezierskiego – sekretarza Gminy Strachówka. Pani Barbary Gałązki - Prezes Zarządu Regionalnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych. Oddział w Ostrołęce,Pani Małgorzaty Wiśniewskiej- Dyrektora GOK Zabrodzie, P. Marianny Ołdak- członka GKRPA w Strachówce. Byli z nami przedstawiciele prasy:Pani Jadwiga Powała - dziennikarka Mojej Gazety Regionalnej, Pani Janina Czerwińska - dziennikarka Kuriera W, Pani Małgorzata Janus dziennikarka Tygodnika Poradnik Rolniczy. W części programu artystycznego uczestniczył również Pan Rafał Mathiak – Wójt Gminy Klembów oraz Pan Piotr Orzechowski - Wójt Gminy Strachówka.
Kolęd i pastorałek słuchali mieszkańcy gminy, powiatu, województwa. Przybyli i bliska, ale i jechali z odległych miejsc. Po wysłuchaniu ponad trzydziestu polskich kolęd i pastorałek do uczestników IV Mazowieckiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek zwrócił się Starosta Wołomiński Pan Kazimierz Rakowski podkreślając rolę tradycji dla Narodu Polskiego i przypominając w trwającym Roku Miłosierdzia wejście w rok 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz zbliżające się Święto Młodych- Światowe Dni Młodzieży.
Na zakończenie świątecznego koncertu w wykonaniu członków Kół Gospodyń Wiejskich i Klubu Seniora organizatorzy złożyli Księdzu Proboszczowi podziękowania za zaproszenie Przeglądu do kościoła oraz złożyli życzenia imieninowe odśpiewując hucznie „Życzymy, życzymy”. Ksiądz Proboszcz Mieczysław Jerzak na ręce Prezes Stowarzyszenia p. Krystyny Ołdak złożył podziękowania członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki.
W dalszej części programu IV Mazowieckiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek miało miejsce:
- pamiątkowe zdjęcie na stopniach kościoła,
- przemarsz w Orszaku Trzech Króli ulicami Strachówki,
- podziękowania i wręczenie upominków,
- podziękowania za współorganizację, patronat honorowy, patronat medialny,
- wysłuchanie Ewangelii św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa,
- życzenia noworoczne od Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki, wykonanie piosenki „Przekażmy sobie znak pokoju” przez członków Stowarzyszenia,
- łamanie się opłatkiem, składanie życzeń,
- świąteczna kolacja,
- wspólne kolędowanie przy dźwiękach akordeonu p. Jerzego Griegera i muzyków towarzyszących zespołowi „Kalinki”.
Opinię o występach wydała Kapituła w składzie:
Barbara Gałązka, Małgorzata Janus, Małgorzata Włoczkowska. Zostały docenione wszystkie zespoły, a szczególnie uwagę zwróciły zespoły” „Sława” z Zabrodzia, „Kalinki” z Miąsego i najmłodsza uczestniczka: Karolina z zespołu „Równianki”. Na słowa uznania zasłużył również zespół „Sulejowianki” z Sulejowa. Każde wykonanie ma swoją wartość i każdy zespół zasłużył na podziękowania: np. za odwagę w wykonywaniu kolęd przez dwie osoby, za wykonanie całej kolędy „Lulajże Jezuniu”, za odkrywanie nowych tekstów kolęd, za poprawę wykonań, za rozwój. Wszystkie zespoły dostarczyły nam wrażeń estetycznych, pięknie się prezentowały w czasie występów. Wszystkim gratulujemy.
Podczas podziękowań, wręczania upominków ufundowanych przez Starostwo Powiatu Wołomińskiego szczególnie miło dla organizatorów wybrzmiały słowa podziękowań od Pani Minister Bożeny Żelazowskiej za wkład pracy dla wszystkich uczestników Przeglądu, wolontariuszy, członków Stowarzyszenia uczestniczących w przygotowaniach wydarzenia dla kultywowania polskiej tradycji. Ciepłe słowa do organizatorów skierowali również: Wójt Gminy Jadów p. Dariusz Kokoszka, radny Powiatu Wołomińskiego p. Janusz Tomasz Czarnogórski, radna Gminy Strachówka p. Ewa Mikulska, p. Basia Gałązka, p. Małgosia Włoczkowska, członkinie zespołów KGW i „Uśmiechu Jesieni". To „zapłata” za trud i ciężar obowiązków.
.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.