wtorek, 14 stycznia 2014

II Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek

4 stycznia 2014 r. zorganizowaliśmy II Przegląd Kolęd i Pastorałek dla Kół Gospodyń Wiejskich  pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Wołomińskiego, Gminy Strachówka. Wydarzenie współfinansowane przez Lokalną Grupę Działania „Równiny Wołomińskiej” zostało przygotowane w partnerstwie z Ochotniczą Strażą Pożarną i Kołem Gospodyń Wiejskich ze Strachówki. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: „Kurier W”, „Moja Gazeta Regionalna” i „netKonkret”
            Przegląd rozpoczął się w naszym kościele parafialnym pw. WNMP Mszą Św. w intencji członków KGW i mieszkańców Strachówki.
            Po Mszy Św. zgromadzeni uczestnicy Przeglądu i goście przeszli ulicami Strachówki do świetlicy wiejskiej, gdzie otwarcia Przeglądu dokonała Prezes Stowarzyszenia – Krystyna Ołdak. Gośćmi wydarzenia byli:  Bożena Żelazowska- Minister w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Małgorzata Włoczkowska – kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” AWF, ks. Proboszcz Mieczysław Jerzak, Małgorzata Łoń - przewodnicząca Komisji Finansów Rady Powiatu Wołomińskiego, Krzysztof Gawor - zastępca przewodniczącego RG Strachówka, Ewa Mikulska- przewodnicząca Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Kultury Fizycznej RG Strachówka, Violeta Krasuska, Hanna Wronka, Barbara Kozłowska -  radne RG Strachówka, Halina Filemonowicz – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jadowie, Barbara Gałązka - Prezes Związku Kółek i Organizacji Rolniczych z Ostrołęki, przewodniczące KGW Kadzidło i Susk Nowy, strażacy OSP Strachówka, Adam Zientara- miejscowy organista, dzieci i ich rodzice z dziecięcego Zespołu Na Ludową Nutę.
      Na Przeglądzie wystąpiło dwanaście zespołów Kół Gospodyń Wiejskich: dziesięć z powiatu wołomińskiego i  dwa z powiatu wyszkowskiego. Gościł również zespół śpiewaczy Klubu Seniora „Uśmiech Jesieni”. Prezentacje kolęd, pastorałek oraz występ Herodów przygotowały zespoły KGW z gmin:
Dąbrówka: Chruściele, Chajęty i „Dąbrowianki” z Dąbrówki,
z Klembowa: „Roszczepianki” z Roszczepu, „Wolenianki” Wola  Rasztowska,
z Tłuszcza: „Kalinki” z Miąsego, Klub Seniora,
z Poświętnego: Laskowizna, Wola Ręczajska,
z Zabrodzia: „Norwidzianki” z Głuch i „Sława” z Zabrodzia.
oraz ze Strachówki: „Równianki” z Równego, Strachówka oraz dziecięcy zespół Na Ludową Nutę.
            Na II Przeglądzie Kolęd i Pastorałek odbyły się nie tylko występy zespołów Kół Gospodyń Wiejskich, ale również przypomnieliśmy dawne zwyczaje związane z okresem bożonarodzeniowym. O tym opowiedziała Marzena Anna Kanclerz – wiceprezes Stowarzyszenia zapraszając gości i dzieci do ubrania choinki. Ozdobami były ręcznie wykonywane zabawki z szyszek, papieru, bibuły i orzechów. Dawny, powszechnie stosowany na wsi, zwyczaj jakim było stawianie snopka zboża w kącie chaty, zademonstrował Jan Ołdak – najstarszy spośród członków Stowarzyszenia emerytowany rolnik. Część artystyczną II Przeglądu Kolęd i Pastorałek poprowadziła Pani Wanda Suchenek, wieloletnia dyrektor i nauczyciel miejscowych szkół. Tę część rozpoczął występ Zespołu Na Ludową Nutę. Dzieci w wieku 7-11 lat przypomniały zwyczaj odwiedzania domów z tekstami życzeń i śpiewaniem kolęd. Ala, Julka, Natalka, Marysia, Ewelina, Michał, Sebastian, Bartek, Oliwia, Weronika, Ala i Maja przedstawiły historię Narodzenia Pana Jezusa i walki dobra ze złem. „Ludzie, czemu śpicie? Bóg się Wam narodził, nie wierzycie?”- słowa wykrzyczane kilka razy do publiczności przez najmłodszą Maję, zmusiły do zastanowienia się nad sensem Bożego Narodzenia i pozwoliły na włączenie się w dziecięce przedstawienie. Występ dzieci zakończył się wspólnym wykonaniem kolędy „Przybieżeli do Betlejem”.
Potem nadszedł oczekiwany moment prezentacji zespołów Kół Gospodyń Wiejskich. Miło było słuchać przygotowanych z wielkim zaangażowaniem występów, słuchać tekstów znanych, ale i nieznanych kolęd. Szczególnie pięknie wybrzmiały teksty pastorałek zachowanych w pamięci najstarszych ludzi. Występy oceniała Kapituła pod przewodnictwem Małgorzaty Włoczkowskiej  - kierownika artystycznego zespołu "Warszawa" AWF, wieloletniej solistki zespołu "Mazowsze".  Podsumowując występy wyróżniła zespół KGW z Głuch, prezentujący Herody, zespół „Sława” z Zabrodzia (za śpiewanie z pamięci) oraz zespół ze Strachówki. Z prac Kapituły pozostały opinie: „dwa wyróżniające się głosy, profesjonalny akompaniament”, „piękna gra na akordeonie”, „bogaty występ aktorski, dobre posługiwanie się techniką symboliki), „bogaty strój regionalny, piękny śpiew kolędy”, „równe wykonanie, nieznana kolęda, profesjonalny śpiew", „ładny śpiew”, „ładnie zaśpiewane”, „zespół wielopokoleniowy, zaangażowanie” , „nowa kolęda, nieznana z pięknym tekstem, pouczająca”, „piękna kolęda, mało znana, bardzo dawna, ładnie wyśpiewane życzenia”, „ciekawa kompozycja kolęd” , „ciekawe opowiadanie w tekście kolędy, zaangażowanie młodziutkiej osoby”, „mocny, odważny śpiew, wyraźnie” .
W drugiej części, po wręczeniu przez Minister Bożenę Żelazowską i członków stowarzyszenia dyplomów uznania i upominków ufundowanych przez LGD „Równiny Wołomińskiej”, wszyscy zostali zaproszeni do odśpiewania z członkami stowarzyszenia i ks. Proboszczem kolędy „Wśród nocnej ciszy” oraz wysłuchania Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa.
Dzielenie się opłatkiem to chwila, która pozwoliła na wypowiedzenie płynących z serca ciepłych słów i dobrych słów życzeń. Potem  zaprosiliśmy wszystkich uczestniczących w Przeglądzie na kolację z menu wigilijno-noworocznym.

Na zakończenie Przeglądu złożyliśmy wszystkim życzenia na Nowy Rok, podziękowaliśmy zespołom za przyjęcie zaproszenia. Ogromne słowa podziękowań należą się wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc w organizację II Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek: za ciasta, pierniki, produkty do kolacji, przygotowywanie sali, gotowanie kolacji, sprzątanie, wypożyczanie potrzebnych materiałów; rodzicom kolędników za przywożenie dzieci na próby i opiekę podczas Przeglądu. Wszystkim zaś dziękujemy za miłą, serdeczną atmosferę i wiele wzruszających, ciepłych słów. Za Waszą obecność, za każdy gest życzliwości i pomocnej dłoni.   






















































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.