czwartek, 30 stycznia 2014

Wniosek o nadanie nazwy ulicy w Strachówce imieniem Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Na sesji w dniu 13 grudnia 2013 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki złożyło do Rady Gminy Strachówka wniosek o nadanie ulicy w Strachówce imienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wniosek złożyliśmy w uznaniu zasług Prymasa Tysiąclecia dla historii Polski, ale i dla upamiętnienia Jego związków z gminą, parafią Strachówka.
Do nadania nazwy wskazaliśmy ulicę dotychczas niezamieszkałą, aby nie było konieczności wymiany dokumentów  (na działce 166 - łączącej ulicę Jana Pawła II z ulicą Nową).

Nadanie imienia jednej z ulic w Strachówce upamiętni  postać Prymasa Wyszyńskiego, ale i pozwoli
nie zapomnieć naszym mieszkańcom o związkach Ks. Kardynała  z naszą gminą.

Wniosek złożyliśmy w uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem. Uzyskaliśmy też ustną aprobatę Biskupa Henryka Hosera. 

W uzasadnieniu zawarliśmy krótką notatkę biograficzną, przypomnieliśmy wydarzenia z historii Strachówki z udziałem Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz dołączyliśmy skany zdjęć.
"Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski był jednym z najwybitniejszych Polaków XX wieku. Na kartach historii Polski zapisał się jako Prymas Tysiąclecia, niezłomnej wiary chrześcijanin niosący nadzieję w trudnych czasach komunistycznych, nie poddający się terrorowi  ówczesnych władz, wielki patriota. Prowadził polski Kościół w najtrudniejszym czasie dla katolicyzmu w naszym kraju. Jego posługa kapłańska wpisała się  również w historię naszej gminy poprzez historię kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Strachówce
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Strachówce została erygowana dekretem Ks. Arcybiskupa Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski w dniu 15 kwietnia 1951 roku.  Trwające ponad dziesięć lat prace organizacyjne i budowlane, przy udziale kolejnych proboszczów i ogromnej liczbie ludzi dobrej woli, zostały zakończone w 1961 roku. Przez cały ten czas Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński wspierał i udzielał pomocy przy powstawaniu miejscowej świątyni.  To przez ręce Księdza Kardynała, w dniu 17 maja 1970 roku, nasz parafialny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Strachówce został konsekrowany. W tym dniu Ksiądz Kardynał powiedział do mieszkańców Strachówki m.in. „Podjęliście pracę niezwykle trudną, niemalże nad wasze siły i możliwości. Dokonaliście dzieła, które dziś pokonsekrowaliśmy. Rozpalone na ścianach i ołtarzowej płycie światła płonąć tu będą zawsze…”
Po raz drugi nasza parafia miała zaszczyt gościć Księdza Kardynała w 1976 roku w 25-ą rocznicę istnienia parafii. Poświęcenie przez Prymasa Tysiąclecia krzyża misyjnego było zwieńczeniem  kończących  się misji parafialnych jako wotum wdzięczności za ćwierćwiecze istnienia parafii pw. Wniebowzięcia NMP.”

Krótka biografia
Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) –polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Zwany Prymasem Tysiąclecia, sługa Boży Kościoła katolickiego. Absolwent KUL. Od 1930 profesor prawa kanonicznego i socjologii w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, działacz Akcji Katolickiej i Chrześcijańskich Związków Zawodowych, 1932-1939 redaktor Ateneum Kapłańskiego. Okupację spędził na Lubelszczyźnie i w Laskach koło Warszawy. Był kapelanem Armii Krajowej. Od 1945 kanonik włocławski i rektor seminarium we Włocławku, 1946-1948 biskup lubelski. Od października 1948 arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski, od 1953 kardynał.

Zwolennik uregulowania stosunków Kościół-państwo. Aresztowany w 1953, przebywał kolejno w Rywałdzie, Stoczku, Prudniku i Komańczy - uwolniony w październiku 1956 r. Inicjował ruch odnowy duchowej społeczeństwa polskiego, w sierpniu 1956 doprowadził do Jasnogórskich Ślubów Narodu. W połowie lat 60. wraz z Episkopatem Polski zwrócił się do biskupów niemieckich z gestem pojednania narodów polskiego i niemieckiego, co spowodowało negatywną i gwałtowną reakcję władz partyjnych i państwowych. Uczestniczył w pracach soboru watykańskiego II. Organizował życie religijne i współtworzył nowe diecezje na Ziemiach Zachodnich. Odegrał znaczącą rolę w wyborze na tron papieski kardynała K. Wojtyły. 1980-1981 mediował między  "Solidarnością" i władzami.
Ważniejsze prace: Katolicki program walki z komunizmem, List do moich kapłanów, Listy pasterskie prymasa Polski 1946-1974, Kościół w służbie narodu, Zapiski więzienneNauczanie społeczne 1946-1981."



Zdjęcia pochodzą z domowych archiwów mieszkańców Strachówki.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.